Průvodce moderního trosečníka

Kapitola 7

Řídící středisko systému Galileo, Londýn

U řečnického pultu stál Samuel Wing, tiskový mluvčí systému Galileo a připravoval si prohlášení pro novináře. Na své pozici byl teprve půl roku a vždy měl na starosti jen krátké rozhovory s novináři, nebo příspěvky na sociálních sítích. Nikdy ale nemusel informovat celý svět o tak obřím selhání, k jakému došlo v několika předchozích hodinách.
Byl nervózní, potily se mu ruce a lehce třásla kolena. To ale za řečnickým pultem nebylo vidět a jeho hlas nedával tušit nic o skutečné nervozitě svého majitele.

  “Dobrý den, přejdeme rovnou k věci. Jak jistě víte, stal se dneska na přelomu dne systém Galileo terčem kybernetického útoku zatím neznámé skupiny hackerů. Kdo byli a odkud byl útok veden, ještě nevíme ale bude to předmětem důkladného vyšetřování. Stejně tak jako ještě nevíme, jak se jim podařilo nabourat a ovládnout náš systém. Přesto vás můžu ujistit, že naši přední odborníci už teď připravují řadu opatření, která by podobnému útoku v budoucnosti měla zabránit.“

  Samuel se na chvíli odmlčel a napil se vody. Desítky novinářů ho bedlivě sledovaly a musel tedy pokračovat.

  “Co bylo cílem útoku zatím nevíme. Pokud tedy nějaký cíl měl. Je možné, že šlo jen o to, vyřadit celý systém z provozu. Co ale známe, je povaha a důsledky provedeného útoku. Hackeři po proniknutí do našeho kontrolního střediska nahráli na satelity jistý virus, který způsoboval úmyslné zpoždění časového signálu, odesílaného přijímačům na zem. Z důvodu této úpravy satelitní přijímače systému Galileo na mnohých místech planety získávaly špatné údaje. To způsobilo, že poloha, kterou určily, byla posunutá o 300 kilometrů severozápadně.
  Omlouváme se všem uživatelům za způsobené problémy a všechny problematické situace se snažíme individuálně vyřešit. Dobrou zprávou je, že jsme díky tomuto útoku nalezli slabinu v systému, kterou útočníci využili. Tuto slabinu jsme již opravili a znovu ji použít nepůjde. Stejně tak je již odstraněn virus ze všech infikovaných satelitů a systém je již plně funkční. Můžeme tedy s jistotou říct, že se podobná situace již nebude opakovat.
Nyní je čas na vaše dotazy”

V ten okamžik se strhnul obvyklý šum otázek. Některé zanikly, přehlušeny jinými, na mnoho z nich bylo odpovězeno. Na konci zazněla jedna, pro někoho nepodstatná.

  “V kolik hodin jste systém opravili?”
  “Galileo funguje se svoji původní přesností od 2:30 GMT”

Další kapitola