Průvodce moderního trosečníka

Prolog

  Prudký vítr unášel malé letadlo vysoko nad mořem, jako kdyby to byla papírová hračka. Bylo deset minut po půlnoci a úplnou tmu chvílemi prozářil blesk. Hřmění hromu ale vždy zaniklo v ostrém svistu větru, který se opíral do letadla, jako kdyby ho chtěl rozlámat na kusy. A každou chvíli se zdálo, že se mu to povede. Celou tu scénu z letadla pozoroval jen pilot, nikdo jiný už na palubě nebyl.

  “Mayday, mayday” opakoval pilot do vysílačky a snažil se v praskání statické elektřiny, a poruch způsobených bouří, zaslechnout jakoukoliv známku odpovědi. Křečovitě se držel řízení a snažil se udržet letadlo ve správném směru, ale vzhledem k počasí a síle větru bylo jedno, jestli sedí v pilotním křesle pilot nebo trenér středoškolského fotbalového družstva.

  “Tady letadlo TA7656. Ozvěte se někdo. Mayday, mayday” zkusil to pilot znova a stále se snažil letadlo pilotovat. To se ale drželo ve vzduchu spíše zázrakem a směr letu nebylo v lidské moci ovlivnit.

  “Jestli mě někdo slyší, tady je letadlo TA7656. Vletěl jsem do bouřky a unáší mě vítr. Viditelnost je nulová a přístroje nefungují. Poslední známá poloha byla 400 kilometrů jihozápadně od ostrova Maui.”

Pilot se pokoušel dostat nad bouřku, aby se vyhnul poryvům větru a turbulencím, a i když se to zdálo nemožné, letadlo pomalu stoupalo. Za normálních podmínek by ten plán mohl fungovat a letadlo by opravdu nad bouřku vystoupalo. Ale ne v tomto případě, tentokrát totiž nešlo o obyčejnou bouřku.

  “Tady TA7656, stoupám na vyšší hladinu, pokouším se dostat nad bouřku.”

Když se pilot s letadlem dostal do požadované výšky, kde očekával klidnější podmínky, zjistil že naopak vletěl do horních vrstev okrajové části tornáda. Podle síly větru, který ho strhával stranou, pochopil, že mu nezbývá než letět ve směru větru. Každý souboj s větrem v tak malém letadle by skončil přinejlepším jeho rozlomením. Je ale možné, že by to na letové vlastnosti stroje nemělo žádný vliv.

  Tornádo nakonec ztratilo svoji sílu a rozpadlo se nad mořem, bez toho že by narazilo na pevninu. Mezitím se ale přesunulo o několik set kilometrů směrem na východ a s sebou odneslo všechno, co po cestě sebralo. Včetně jednoho malého letadla i s jeho pilotem.

První kapitola